Klíšťata v Olomouci: Riziko nákazy roste, očkování doporučeno

V Olomouckém kraji je sezona klíšťat letos mimořádně dlouhá a riziková. Klíšťata zůstávají aktivní i na podzim, což zvyšuje riziko nakažení nemocemi. Olomouc má vysokou koncentraci infikovaných klíšťat, zejména v městských parcích. Počet nemocí jako lymeská borelióza vzrostl, odborníci doporučují očkování kvůli trvalým následkům těchto nemocí.


Sezona klíšťat se v Olomouckém kraji letos ukazuje jako mimořádně dlouhá a nebezpečná, přičemž odborníci varují, že navzdory ochlazení zůstávají klíšťata aktivní i v závěru podzimu. Riziko nakažení nemocemi přenášenými těmito parazity tedy přetrvává. Aktuální pozorování ukazují, že klíšťata mohou být aktivní při denních teplotách nad pět stupňů Celsia, což platí zvláště pro městská prostředí.

Předčasný nástup klíšťat byl odborníky zaznamenán již na začátku roku. Podle Kateřiny Kybicové z Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu SZÚ, klíšťata v březnu vykazovala intenzivní aktivitu, jež pokračovala do května, kdy jejich počet při sběru dosahoval až dvou set kusů. Aktivita klíšťat poklesla během horkého léta, avšak s příchodem podzimu opět došlo k nárůstu.

Výzkum v městských parcích Olomouce, jako jsou Čechovy, Smetanovy a Bezručovy sady, odhalil, že 61 % klíšťat bylo pozitivních na infekci. Olomouc tak v porovnání s celou republikou figuruje v čele žebříčku měst s nejvyšší koncentrací infikovaných klíšťat. Lidé zde čelí vyššímu riziku nákazy, které je paradoxně mnohem větší než v blízkých lesních oblastech.

V kraji také výrazně vzrostl počet nemocí způsobených klíšťaty. V roce 2023 bylo hlášeno již 324 případů lymeské boreliózy, což je více než za celý předchozí rok. Počty nakažených klíšťovou encefalitidou rovněž vzrostly a dosáhly třech desítek případů. Epidemie byla nejintenzivnější v prázdninových měsících, především v červenci.

Krajská hygienická stanice zaznamenává nadále nárůst nemocí, přičemž inkubační doby způsobují zpoždění v detekci. To naznačuje, že se nové případy objeví i během zimních měsíců. Odborníci doporučují očkování proti klíšťové encefalitidě, avšak v České republice je proočkovanost stále nízká.

Kybicová upozorňuje na podcenění rizik spojených s klíšťovými nemocemi, které mohou mít trvalé následky. Efektivní ochrana spočívá nikoli ve včasném odstranění klíštěte, ale právě v očkování. Mnozí lidé však zůstavají vůči očkování skeptičtí, čímž dobrovolně riskují zdraví.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Řemesko je OK

Hlavní zprávy