Revoluční laserový ořezávač ledu v Uničově: Úspora času i nákladů

Zimní stadion v Uničově představil nový automatický ořezávač ledu, který revolučně zlepšuje péči o led. Stroj s laserovým systémem automaticky upravuje povrch a šetří čas i energii. Tato technologie, první svého druhu v ČR, stála 570 tisíc korun a slibuje značné úspory provozních nákladů.


V uplynulých týdnech se zimní stadion v Uničově stal místem technologické inovace, která významně zlepšila péči o ledovou plochu. V roli hlavní atrakce se zde představil nový automatický ořezávač ledu, jehož zavedení představuje revoluci v údržbě ledových ploch v České republice.

Jaroslav Petřík, správce stadionu, ukázal novému stroji, jakým způsobem funguje: „Systém je velmi efektivní, protože automaticky směřuje nůž k ledu a zapojuje se řezná fréza. Stroj pak samostatně pokračuje v úpravě povrchu. Speciální laser, umístěný na mantinelu, vytváří nad ledem dokonale rovnou virtuální rovinu. Toto řešení umožňuje detekci nerovností a automatickou úpravu hloubky řezu.'

Navzdory kompaktním rozměrům, připomínajícím dálkově ovládané autíčko, se tento stroj stal klíčovým pomocníkem při úpravě ledu u mantinelů. Zbytek plochy stále upravuje klasická rolba, avšak díky ořezávači se celý proces zjednodušil. Dříve se ledaři museli spoléhat na stavební lasery, což často vyžadovalo noční práci. Dnes je úkolem stroje, který zvládne práci za pouhých 15 minut.

Tato moderní technologie stála uničovské kluziště 570 tisíc korun a je hrdostí, že se jedná o první svého druhu v České republice. Celkově je v Evropě v provozu pouze osmnáct těchto strojů, z nichž většina se nachází v severských zemích. Technologie zajišťuje přesnější tloušťku ledu, což je důležitým faktorem pro udržení energetické efektivity stadionu.

Václav Přibyl, strojník a ledař stadionu, dodává, že správné úpravy mohou znamenat významné energetické úspory. Menší množství ledu přináší nižší spotřebu elektřiny na chlazení, což by mohlo snížit náklady na provoz o desítky, možná i stovky tisíc korun za sezónu, jak potvrzuje Petřík.

Pro fanoušky inženýrských inovací a provozovatele sportovišť je tato novinka velkým krokem vpřed, který může inspirovat další stadiony k modernizaci a úsporným opatřením.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Řemesko je OK

Hlavní zprávy