Varování meteorologů - klíšťata jsou extrémně aktivní

Podle Českého hydrometeorologického ústavu jsou klíšťata nyní velmi aktivní, což zvyšuje riziko nemocí jako klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza. Očkování je zásadní, ale v ČR je proočkovanost nižší než v Rakousku. Obě nemoci se liší v rychlosti přenosu a léčba borreliózy je možná antibiotiky.


Podle posledních údajů Českého hydrometeorologického ústavu jsou klíšťata aktuálně velmi aktivní, což se týká i Plzeňského kraje. Klíšťata představují potenciální riziko hlavně kvůli nemocem jako je klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza, které v posledních letech zaznamenávají nárůst. V roce 2023 bylo hlášeno 25 případů klíšťové encefalitidy v Plzeňském kraji, zatímco o rok později již 37 případů, což představuje nárůst o 48 procent. Lymeská borrelióza byla v roce 2023 v kraji zjištěna u 133 osob, zatímco v roce 2024 stoupl počet na 156.

Očkování hraje klíčovou roli ve snižování rizika těchto onemocnění, ale míra proočkovanosti v Česku za Rakouskem zaostává. Zatímco v Rakousku dosahuje proočkovanost 81 procent, v České republice je to pouhých 48 procent. Odborníci však upozorňují, že pro účinnou ochranu proti klíšťové encefalitidě je třeba kompletně absolvovat očkovací schéma, které zahrnuje tři dávky. Podle Dity Smíškové z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka je očkování nejspolehlivější prevencí proti této nemoci.

Klíšťová encefalitida může mít vážné a dlouhodobé následky, včetně chronické únavy, vyčerpání, bolestí hlavy a někdy i ochrnutí končetin, jak uvádí Hana Roháčová z Fakultní nemocnice Bulovka. Nemoc zasahuje mozek a rekonvalescence může být velmi zdlouhavá.

Klíšťata se nevyskytují pouze v lese, jsou rozšířena i v městských parcích či na zahradách. „Nakazit se můžete i v parku nebo na zahradě,“ varuje Roháčová. Očkování je doporučeno zahájit na jaře, aby se tělo stihlo účinně bránit ještě před hlavní sezónou klíšťat. Přesto má očkování smysl po celý rok. Odborníci také doporučují při podezření na onemocnění po přisátí klíštěte konzultaci s lékařem.

Doba, za jakou dochází k přenosu nemocí, se liší. Virus klíšťové encefalitidy přechází velmi rychle, téměř bezprostředně po přisátí klíštěte. U lymeské borreliózy je rozhodující rychlé odstranění klíštěte, protože k přenosu dochází po zhruba 24 hodinách. Odborníci doporučují klíště co nejdříve odstranit a sledovat případný výskyt červené skvrny na kůži. Proti lymeské borrelióze zatím vakcína neexistuje, ale její léčba antibiotiky je obvykle úspěšná.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Řemesko je OK

Hlavní zprávy