ZPRÁVY AKTUALITY Olomouc

Cyklobusy zpět v Jeseníkách: Přerov - Olomouc - Jeseník

Po zimní přestávce se do Jeseníků vrací cyklobusy, které přepraví kola z Přerova přes Olomouc až na Ovčárnu a do Jeseníku. Spoje jezdí o víkendech a státních svátcích a přepraví 20 kol. Jízdenky a rezervace míst pro kola jsou k dispozici na webu dopravce. Cyklobusy budou jezdit do 29. září.

0

Včera Ester Vohradská

Spor o trasu vysokorychlostní tratě Moravská brána - tunel versus ekodukt

V článku je popsán spor mezi místními obyvateli Přerovska a Správou železnic o trasu vysokorychlostní trati VRT Moravská brána. Místní upřednostňují tunel, aby zachovali přírodu a Čekyňský kopec, zatímco Správa železnic navrhuje ekodukt. Diskutuje se o možných úpravách projektu za účasti veřejnosti a ekonomického posouzení tipů.

0

Včera Lenka Hubingerová

Olomoucký kraj zvýší finance na obnovu vesnic - 140 projektů podpořeno

Zastupitelstvo Olomouckého kraje rozhodlo o navýšení financí na Program obnovy venkova 2024. Místo původních 41 miliónů Kč bude nově k dispozici přes 56 miliónů. Toto navýšení umožní podporu 140 projektů v obcích, jako opravy chodníků a cest, osvětlení, školy a školky či výstavbu společenských center.

0

Před 2 dny Adam Wágner

Sloučení filharmonie s divadlem schváleno navzdory protestům

Od ledna příštího roku vznikne nová organizace, Moravské divadlo a Moravská filharmonie, která zahrnuje úpravu majetkových poměrů. Filharmonici protestovali proti tomuto sloučení a rozdávali koláčky a letáky. Akce měla širokou podporu veřejnosti. Odboráři se obávají negativních dopadů, včetně propouštění. Město garantuje zachování orchestrů. Opoziční zastupitelka Markéta Záleská kritizuje krok jako nepodložený experiment.

0

Před 2 dny Lenka Hubingerová

Mrazy urychlily letošní sklizeň medu v Olomouci

Letošní sezona přináší olomouckým včelařům neobvyklé výzvy, kdy vytáčení medu začalo o tři týdny dříve kvůli mrazům v dubnu. První sklizeň je menší, což způsobily mrazy a poškozené ovocné stromy. Předseda Českého svazu včelařů Olomouc, Jan Seichter, tvrdí, že kvalita sezony se ukáže po druhé sklizni.

0

Před 3 dny Lenka Hubingerová

Soudní proces o zavřených stavidlech: Povodeň zpustošila Brodek

Obžalovaní stojí před Okresním soudem v Přerově kvůli povodním z roku 2020, které způsobili svou nedbalostí. Čelí obvinění z obecného ohrožení s možným trestem odnětí svobody na 2-8 let nebo pokutou. Povodně zasáhly Brodek u Přerova a způsobily škodu 13,9 milionů korun.

0

Před 3 dny Jiří Padevěd

Podnikatel Látal odsouzen za podvod s dotacemi: 5,5 roku vězení

Podnikatel Petr Látal byl odsouzen na 5,5 roku vězení za zneužití dotací na rekonstrukci zámků v Branné a Loučné nad Desnou, získal neoprávněně 32,5 milionu Kč. Soud rozhodl, že Látal jednal úmyslně pro osobní zisk. Látal se odvolal a tvrdí, že šlo o kampaň konkurence. Součástí trestu je i peněžitý postih a zákaz činnosti. Obhájce plánuje podat odvolání a ústavní stížnost.

0

Před 4 dny Ester Vohradská

Přerov podporuje odstranění nevhodných reklam

V Přerově a dalších městech probíhá iniciativa na odstranění nevhodných reklam ve prospěch zachování architektonické integrity historických částí. Od ledna platí novela zákona, podle které o nových reklamách rozhodují památkáři. Přerov nabízí podnikatelům dotace na výměnu starých reklam a zájem je velký.

0

Před 4 dny Adam Wágner

Olomoucký kraj podpoří domácí paliativní péči za 10 milionů

Olomoucký kraj se zaměřuje na podporu paliativní péče, s důrazem na domácí péči pro nevyléčitelně nemocné. Letos vyčlenil přes deset milionů korun na podporu 14 organizací včetně nemocnic a charit. Kraj klade důraz na to, aby lidé mohli strávit poslední chvíle života mezi blízkými.

0

Před 4 dny Adam Wágner

Czech Challenge Tour přináší cyklistická dobrodružství po celé ČR

Přehledy nadcházejících cyklistických závodů Czech Challenge Tour pro amatérské nadšence cyklistiky. S délkami tratí do 80 km se akce konají v různých malebných částech ČR, přičemž každý závod nabízí jedinečné scenérie a náročné trasy. Etapy startují po 11. hodině a účastníky mohou podpořit rodiny a přátelé.

0

Před 5 dny Miroslav Pucholt

Slovenský malíř Dúbravský vystavuje kontroverzní díla v Olomouci

Slovenský malíř Andrej Dúbravský vystavuje v olomoucké galerii Telegraph, kde prezentuje díla reflektující současné trendy a stigmatizaci lidského těla na sociálních sítích. Výstava "Good Boy" obsahuje i kontroverzní témata jako erotické scény a queer motivy. Dúbravský se inspiruje rokokovými výjevy a zaměřuje se také na ekologická témata, jako je ubývání včel. Výstava probíhá do 25. července.

0

Před 5 dny Rebeka Schmidt

Obchůdky ve vesnicích získají finanční podporu od kraje

Program Obchůdek zvýšil podporu malých prodejen na venkově vzhledem k velkému zájmu. Hejtman Olomouckého kraje uvedl, že cílem je zajistit dostupnost základních služeb pro obyvatele. Aktuálně byly podpořeny 114 prodejny v obcích do tisíce obyvatel. Celkem je vyčleněno 11 milionů korun, s maximální dotací 100 tisíc na prodejnu.

0

Před 6 dny Rebeka Schmidt

Zubři v Česku - Olomouc slaví 17 mláďat od roku 2013

V Česku se zubři chovají nejen v zoologických zahradách, ale i soukromých chovech. Od roku 2013 se chov v Olomouci rozrostl o sedmnáct mláďat. Evropští zubři, kdysi na pokraji vyhynutí, byli díky mezinárodnímu úsilí zachráněni a opět vypuštěni do přírody. V ČR žijí také v Milovicích.

0

Před týdnem Lenka Hubingerová

Pokuty za IT kartel v Olomouci zrušeny!

Antimonopolní úřad v roce 2022 udělil pokuty sedmi společnostem za IT kartel v Olomouci. Nejvyšší pokuta byla 26,8 milionu korun pro ICZ. Krajský soud však nedávno pokuty zrušil kvůli nepřípustným důkazům. ÚOHS podal kasační stížnost, ale Nejvyšší správní soud ji zamítl, a případ se vrací k ÚOHS k novému projednání.

0

Před týdnem Rebeka Schmidt
Řemesko je OK