Armáda oživí letiště v Přerově: 2,5 miliardy Kč do roku 2030

0

vojenské posádky, letiště Přerov, brigádní generál Pavel Lipka, investice do letiště, ekonomické přínosy, blog, blogall


Armáda České republiky má plán na využití letiště v Přerově jako stálé vojenské posádky. Brigádní generál Pavel Lipka představil rozličné jednotky, které zde budou umístěny, a zmínil investice do letiště do roku 2030 ve výši asi 2,5 miliardy korun.

Plán na využití areálu letiště v Přeově jako stálé vojenské posádky byl představen brigádním generálem Pavlem Lipkou zástupcům města, okolních obcí a hejtmanství. „Armáda reaguje na aktuální změny bezpečnostní situace v Evropě, která se zhoršuje nejen kvůli válce na Ukrajině. Aktualizujeme své struktury a vytipovali jsme několik areálu, kde jsme kdysi působili a kam se nyní potřebujeme vrátit,“ vysvětlil.

V budoucnosti má být na letišti umístěn například 533. prapor bezpilotních systémů, jednotka vojenské policie nebo logistický prapor. „Do šesti let zde bude sloužit až šest set vojáků z povolání. Po roce 2035 je pak v plánu navýšit počty vojáků až na dvanáct set,“ uvedl generál Lipka.

Do konce léta má mít armáda k dispozici analýzu současného stavu, po níž bude následovat zastavovací studie pro zabezpečení rozvoje letiště. „Výdaje do přerovského letiště zhruba do roku 2030 máme naplánované asi na 2,5 miliardy korun,“ dodal generál.

Samosprávy návrat armády na letiště přivítaly, vidí v něm příležitost k oživení místní ekonomiky, vzniku nových pracovních možností a rozvoji služeb. Přerovská radnice například vítá možnost, že by letiště mohlo využívat Centrum leteckého výcviku (CLV) Pardubice. „Zkušenosti s nimi již máme, v roce 2023 v Pardubicích měli výluku a jejich aktivity se přesunuly na přerovské letiště. Další výluka se očekává v roce 2025. Je tady potenciál, že část CLV Pardubice by mohla natrvalo skončit v Přerově,“ sdělil primátor Petr Vrána (ANO).

Letiště Přerov-Bochoř je součástí státní strategické infrastruktury a téměř z devadesáti procent ho vlastní ministerstvo obrany. O provoz letiště se stará státní podnik LOM Praha. „V minulosti se ukázalo, že je letiště důležitým bodem pro přepravu a zajišťování potřebných komodit, například při povodních. LOM Praha zde zabezpečuje výcvik pilotů vrtulníků v rámci aktivit Centra leteckého výcviku,“ uvedl ředitel podniku Jiří Protiva.

Podnik LOM Praha se snaží o co nejefektivnější spolupráci se zástupci samospráv a civilními leteckými provozovateli. Na přerovském letišti se pravidelně setkává se zástupci dotčených samospráv a civilními leteckými provozovateli, aby byla zajištěna efektivní spolupráce.

Přerovské letiště má dlouholetou vojenskou historii. První vojenská letka zde začala působit v roce 1938. Během druhé světové války zde operovala cvičná i bojová letadla německé Luftwaffe. Po válce se na rozšiřovaném a modernizovaném letišti vystřídala celá škála typů letadel od vrtulových přes proudové až po nadzvukové letouny. Od poloviny 90. let zde sídlila základna vrtulníkového letectva, která byla na konci roku 2013 zrušena.

Od roku 2014 letiště spravuje státní podnik LOM Praha, který zde zabezpečuje výcvik pilotů a slouží civilnímu provozu jako vnitrostátní veřejné a mezinárodní neveřejné letiště. Armádní stroje se zde objevují i nadále, například v roce 2015 zde přistál americký letoun Hercules pro speciální operace.



Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář