Online Před 3 měsíci

Mrazy zničily úrodu, pálenky v ohrožení

Mrazy zničily ovocné sady v regionu a ohrožují sezónu pálenek. Někteří pěstitelé hlásí ztrátu poloviny úrody, což může způsobit nedostatek surovin. Představitelé pálenic očekávají další špatnou sezónu po loňských nepřízních. Některá místa však hlásí menší škody a optimistické vyhlídky.

Blog
Dnes
REGIONOLOMOUC.CZ

Zahájení stavby sedmikilometrového úseku D35

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu sedmikilometrového úseku dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem, včetně tunelu Homole. Stavba by měla být dokončena do roku 2026. Nový úsek navazuje na předchozí úsek D35 Časy–Ostrov a obsahuje šest mostů a čtyři ptačí zábrany.

Blog
Před 4 dny
REGIONOLOMOUC.CZ

Po stopách šlechty: Liechtensteinové na Losinách

14. ročník Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů představí návštěvníkům trasu Liechtensteinové na Losinách s apartmány Alžběty Amálie Habsburské a Aloise z Liechtensteina, společenské prostory empírového křídla a kuchyni s přípravnou jídel.

Blog
Před týdnem
REGIONOLOMOUC.CZ

Důchodce přivezl odevzdat funkční granáty v autobuse

Důchodce přinesl do prostějovské policejní stanice igelitovou tašku se 22 cvičnými granáty, jedním ručním granátem a třecím zapalovačem, které našel během úklidu v domě, kde ležely 57 let. Muž cestoval s granáty v autobuse deka kilometrů z Němčic nad Hanou. Policie případ vyšetřuje jako nedovolené ozbrojování.

Blog
Před 2 týdny
REGIONOLOMOUC.CZ

Nájemné bydlení zdražuje

Nájemné byty v Praze a dalších krajských městech se v poslední době zdražily. Byty 2+kk nyní stojí v Praze 19 000 Kč, zatímco 1+kk jsou za 14 000 Kč. Růst cen nájmů je důsledkem různých faktorů na trhu nemovitostí a ekonomiky. Poptávka po nájemním bydlení zůstává vysoká, což zvyšuje ceny.

Blog
Před 4 týdny
REGIONOLOMOUC.CZ

Modernizace tramvajové trati do Pavloviček

Dopravní podnik plánuje modernizaci tramvajové trati do Pavloviček v Olomouci, celkové náklady by činily 200 milionů Kč. V první řadě chtějí zajistit bezbariérové zastávky. Studie s podrobnějšími informacemi a možným pokrytím nákladů prostřednictvím dotací by měla být hotova na podzim.

Blog
Před měsícem
REGIONOLOMOUC.CZ

Fotopasti odhalují znečišťovatele u zahrádkářské kolonie

Vedoucí oddělení odpadu technických služeb Přerov je znepokojen množstvím odpadu, který se hromadí kolem popelnic v zahrádkářské kolonii. Problém monitorují pomocí fotopastí, aby odhalili osoby, které odpad neukládají do kontejnerů.

Blog
Před měsícem
REGIONOLOMOUC.CZ

Česko udělalo poslední krok do Ligy mistrů

Český fotbal zaznamenal úspěch, když se dostal na 10. příčku žebříčku UEFA, což znamená přímý postup mistra do základní skupiny Ligy Mistrů v roce 2025/2026. Tento úspěch především dlužíme Viktorii Plzeň, která remizovala s Fiorentinou ve čtvrtek.

Blog
Před měsícem
REGIONOLOMOUC.CZ

Olomouc likviduje komáří larvy v lesích pro ochranu obyvatel

Olomoucká radnice nasadila bakteriální prostředky k eliminaci komářích larev v Černovírském lese, ochranou obyvatel městských částí Černovír, Chválkovice, Pavlovičky a Týneček. Náklady na tuto preventivní akci činí 79 tisíc korun.

Blog
Před měsícem
REGIONOLOMOUC.CZ

Sucho narůstá - vegetace je o měsíc napřed

Vegetace roste rychleji kvůli předčasné odtávání sněhu a vysokým teplotám v České republice. Stromy a rostliny odebírají vodu o měsíc dříve, než je obvyklé, což zvyšuje riziko sucha, pokud nezačne pršet intenzivněji.

Blog
Před měsícem
REGIONOLOMOUC.CZ

Znáte někoho, kdo pomáhá srdcem? Nominujte ho!

Nominujte ho do anket Ceny Olomouckého kraje pro lidi se srdcem na dlani. Nominace můžete zasílat do konce května. Ocenění se uděluje v devíti kategoriích, nově i pro sociální pracovníky ve zdravotnictví či školství.

Blog
Před měsícem
REGIONOLOMOUC.CZ

Česká zemědělská půda je plná pesticidů

Zemědělská půda v Česku je znečištěná pesticidy z minulosti, ukazuje výzkum Mendelovy univerzity. Pesticidy, některé i zakázané v EU, ovlivňují biodiverzitu a zdraví lidí. Vědci varují o nelegálním použití pesticidů a agrochemikálií.

Blog
Před měsícem
REGIONOLOMOUC.CZ

Včelaři získávají finanční pomoc pro boj s včelím morem

Včelařství v regionu získávalo finanční podporu, když rekordních 66 včelařů dostalo částku 500 tisíc korun na rozvoj včelaření a ochranu ekosystémů. Hejtman Josef Suchánek uznal význam tohoto odvětví pro udržitelnost přírodních zdrojů.

Blog
Před měsícem
REGIONOLOMOUC.CZ

Záchrana amatérského fotbalu v Prostějově

Prostějov plánuje rekonstrukci sportovního areálu za reálným gymnáziem, což zahrnuje výstavbu nového fotbalového stadionu za 200 milionů korun. Rekonstrukce zahrnuje hlavní plochu, osvětlení, vyhřívání a tribunu.

Blog
Před měsícem
REGIONOLOMOUC.CZ

Hromadný odchod úředníků ze Šumperského stavebního úřadu

Hromadné výpovědi Šumperského stavebního úřadu zpochybňují jeho fungování, zvyšují tlak na okolní obce a naznačují problémy s personální politikou. Příčiny nejsou jasně dešifrovatelné. Kritici poukazují na nízké platy, přepracovanost a konflikty s klienty.

Blog
Před měsícem
REGIONOLOMOUC.CZ